Despre Noi

Misiune

“Copiii înainte de toate!”

Scopul principal al Grădiniţei Gărgăriţa este socializarea, educarea şi pregătirea copiilor într-un mediu educaţional cât mai atractiv, cultivându-le aptitudinile şi formându-le deprinderile necesare integrării în societate, încurajând formarea unor atitudini şi comportamente bazate pe creativitate, comunicare, curiozitate, independenţă, entuziasm şi încredere în sine.

Flexibilitatea şi creativitatea în abordarea situaţiilor didactice, evitarea rutinei, egalizarea şanselor educaţionale precum şi eficientizarea învăţării sunt principiile urmărite de noi în activitatea zilnică.

Viziune

Dezvoltarea individuală a copiilor prin joc și joacă

Crearea unui climat de muncă și învățare stimulativ și creativ

Asigurarea experienței individuale de învățare

Garantarea pregătirii pentru adaptarea la viață școlară, apoi cea socială

Asigurarea de feedback permanent în vederea facilitării participării active a familiei la procesul educațional

Încurajarea dezvoltării și educării inteligenței emoționale a copiilor

Resurse materiale

Mediul educaţional organizat în Grădiniţa Gărgăriţa este unul atractiv, stimulativ, securizant, în care copiii se simt confortabil.

Grădiniţa Gargarita din Maracineni beneficiază, în interiorul unei construcţii noi, cu curte, de:

– 3 săli pentru activităţi educaţionale prescolari (Bibliotecă, Ştiinţe, Arte, Construcţii, Joc de rol);
– 3 dormitoare cu câte 15 paturi;
– sala cu dubla functionalitate anteprescolari;
– sala cu dubla functionalitate prescolari;
– sala de mese anteprescolari;
– izolator cu 2 paturi, toaletă;
– vestiar cu dulapuri individualizate pentru fiecare copil;
– cabinet medical;
– cabinet psihologic;
– cabinet metodic pentru materialele didactice necesare desfăşurării procesului instructiv-educativ;
– grupuri sanitare separate pentru copii si pentru personal în număr de 7;
– spălătorie dotată pentru curăţarea lenjeriilor şi a feţelor de mese;
– sală de sport dotată cu loc de joacă multifuncţional gonflabil.

Toate spaţiile sunt dotate cu mobilier nou, modern, specific vârstei preşcolare, respectând normele de igienă privind unităţile pentru ocrotirea, educarea şi instruirea copiilor şi tinerilor prevăzute în Ordinul nr. 1456/2020, precum si reglementarile referitoare la prevenirea infectiei cu SARS-CoV2

În curtea grădiniţei sunt amenajate spaţii de joacă dotate cu leagăne,  tobogane, casute din lemn. De asemenea, exista si o zona de 25 mp cu nisip.

Gradinita beneficiaza de doua spatii utilate special pentru servicii educative destinate copiilor anteprescolari, in Buzau, vis a vis de Scoala nr 5, pe Strada Ion Baiesu, bl 5 Dacia, parter

Resurse umane

Unitatea noastră funcționează sub îndrumarea unui personal calificat, cu pregătire metodico-științifică de înaltă calitate și înainte de toate, cu talent pentru această meserie și dragoste de copii.

Micile gărgăriţe învaţa, prin joc, tainele lumii, alături de:

-prof. invat. presc. Anghelescu Elena-Catalina
-prof. invat. presc. Ciopirtac Diana-Andreea

– prof. invat. presc. Poenaru Roxana-Gabriela
– prof. invat. presc. Enciu Alexandra-Mihaela
– prof. invat. presc. Neacsu Mariana
– prof. invat. presc. Serban Adriana
– prof. invat. presc. Stroe Roxana-Mihaela
– prof. invat. presc Visan Diana-Daniela
– Ed. specializarea Cirlomaneanu Georgiana

Lor li se alătură:

Profesorii specialişti care desfăşoară activităţile opţionale:

– Prof. Munteanu Daniel – Karate
– Prof. Stan Roxana – Dans
– Prof. David Valentina –Gimnastică medicala
– Prof. Serban Adriana – Engleză/Franceza

Director prof.: Mocanu Oana

Personalul medical:
-Asistent medical: Roscoiu Nicoleta

– Asistent medicala Nica Ionela

-Medic colaborator: Mihaila Madalina

De condiţiile în care ne desfăşurăm activitatea se ocupa şi personalul auxiliar:

– Administrator retea: Mocanu Costin Sorin
– Administrator Cismaru Alexandru
– Ingrijitor Fusarica Mirela
– Ingrijitor Ion Laura
– Ingrijitor Nicolescu Catalina
– Ingrijitor Stoian Maria
– Ingrijitor Stoica Anica

Tot personalul urmăreste în permanenţă menţinerea unui mediu ambiental plăcut, favorabil indeplinirii misiunii noastre – educarea copiilor dumneavoastră.

Grădinița Gărgărița

Kinderpedia îi menține pe părinți conectați la activitatea și progresul școlar al copiilor.

Folosim Kinderpedia – o platformă de comunicare și management creată și adaptată nevoilor unitatii noastre, fapt pentru care relaționarea părinte-grădiniță cunoaște o îmbunătățire semnificativă. Astfel că grădiniță demonstrează cu ajutorul Kinderpedia, pe de o parte, transparența și valoarea serviciilor de educație prestate, iar pe de altă parte, consecvență și seriozitate prin administrarea centralizată a activităților.

Comunicarea în timp real pe care soluția o oferă îndepărtează anxietatea părinților și facilitează parteneriatul.

Familia are oricând acces la informații actuale cu privire la activitatea de la clasă și poate duce învățarea mai departe.